علم دفاع از خود

درباره

می دونیم همه کسانی که به کلاس زبان میرن، لزوما قصدشون این نیست که به یک استاد ادبیات انگلیسی تبدیل بشن. خیلی از اونها فقط برای برطرف کردن نیازهای روزمره یا شغلی خودشون در حد معینی به یادگیری زبان نیازمندند و دوره های ویژه فشرده و کوتاه مدت ممکنه نیاز خیلی از اونها رو برطرف کنه.

در مورد هنرهای رزمی هم این موضوع صدق می کنه. هدف بیشتر افرادی که به کلاسهای رزمی روی میارن اغلب و بیش از هرچیز یادگیری دفاع شخصیه. درواقع این روزها – خصوصا با اخبار حوادثی که از گوشه و کنار می شنویم و می خونیم و حتی گاهی به چشم می بینیم – دیگه کمتر کسیه که به لزوم فراگیری اصولی که می تونه زندگی اون رو امن تر کنه واقف نباشه یا نسبت به یادگیری چنین مهارت هایی بی تمایل باشه. اما اکثر مردم دقیقا نمی دونن که برای فراگیری این اصول باید به کجا مراجعه کنن و آیا کلاس های رایج رزمی واقعا نیاز اونها رو برطرف می کنه یا نه.

اگرچه تمرین هنرهای رزمی می تونه در دفاع شخصی موثر باشه و اگرچه تکنیک های بخش فیزیکی دفاع شخصی از هنرهای رزمی استخراج شدن، اما دفاع شخصی – با تعریف امروزی اون – لزوما همون هنرهای رزمی و یا بدتر از اون، سبکی از هنرهای رزمی نیست. 

دفاع شخصی فقط مهارت های فیزیکی هم نیست. اگرچه وقتی کارگاه های آموزشی در این زمینه در مجله «رزم آور» ترتیب دادیم تا شاید تا حدی این خلاء آموزشی در دفاع شخصی کشور رو برطرف کنیم، همواره با علامت سئوال و بعضا تعجب مخاطبین مواجه بودم و خیلی زود متوجه شدم ظاهرا این حرفها در مقابل جذابیت های فیلم ها و شخصیت های سینمای رزمی که یک تنه پس چند ده نفر شرور برمیان، چندان خریداری نداره!

اما این روزها شرایط  تاحدی عوض شده و خیلی از مخاطبین دفاع شخصی به خوبی به نمایشی و تخیلی بودن بسیاری از تکنیک هایی که در اینترنت و پیج های مختلف می بینن واقف هستند. امروزه دید بیشتر مردم نسبت به دفاع شخصی بسیار منطقی تر از قبل شده. اگرچه گرفتاری های شغلی و اقتصادی بعضا فرصت کافی جهت وقت گذاشتن و برنامه ریزی بلند مدت برای یادگیری دفاع شخصی رو به خیلی ها نمی ده.

از طرفی بسیاری از رزمی کاران و کسانی که دفاع شخصی کار می کنند هم در دسترسی به منابع آموزشی جهت به روز کردن اطلاعاتشون و تکمیل مهارتهای فیزیکی خودشون با مشکل مواجه هستند.

طراحی و برگزاری دوره های ویژه کوتاه مدت دفاع شخصی برای پاسخ به نیاز دسته اول و مجموعه کارگاه های آموزشی علم دفاع از خود برای پاسخ به نیاز دسته دوم طراحی و ارائه شدن.

در صفحه ابتدایی سایت، این دوره های آموزشی به اختصار معرفی شدن. اگه هرکدوم از اونها براتون جالب بود و احساس کردین می تونه نیازتون رو برطرف کنه، می تونید از طریق لینکی که در انتهای متن معرفی هرکدوم از دوره ها اومده به صفحه یا سایت اصلی دوره رفته و بیشتر با اون دوره و محتوای آموزشی اون آشنا بشین.

در مورد کارگاه های آموزشی هم که قراره در اونها نگاه علمی داشته باشیم به بحث دفاع شخصی، در همین سایت اطلاع رسانی خواهد شد.

بازهم اگر هر سئوالی در مورد دوره ها و کارگاه های آموزشی بود، یا پیشنهاد و انتقادی داشتید، با کمال میل در خدمتتون هستم.

ارادتمند

مازیار عبداللهی نیا